W dniu 20/03/2015 w II LO im. C.K. Norwida odbył się III Powiatowy Konkurs Przyrodniczy pt. Fascynujące w Biologii, Chemii i Geografii. Z naszego gimnazjum wzięło udział 2 drużyny. Nasza w składzie: Julia Ilnicka, Weronika Panas i Bartosz Bańka zajęła II miejsce.
Prezentacja przygotowana na konkurs jest do obejrzenia tutaj ->
prezentacja.
W dniach 14-17 listopada 2013 r. uczniowie naszej szkoły wyjechali do Warszawy i wzięli udział w projekcie „I Ty możesz zostać olimpijczykiem”.
W zajęciach warsztatowych na Wydziale Chemii w Uniwersytecie Warszawskim wzięli udział uczniowie klas II, dla których przeznaczony był projekt: Agata Korszla z klasy IIb, Weronika Panas, Grzegorz Bielesza i Bartosz Bańka z klasy IIa. W całym projekcie weźmie udział 32 gimnazja z całej Polski (128 gimnazjalistów – po 4 z każdej szkoły), z województwa lubelskiego bierze udział 7 gimnazjów, w tym oprócz naszego gimnazjum, z gminy Krasnystaw – Gimnazjum Nr 3. Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – realizowany w ramach „Programu pomocy wybitnie uzdolnionym uczniom”. Opiekunem projektu była pani Wanda Szelągowska – członek Prezydium Komitetu Głównego Olimpiady Chemicznej.
Reprezentacja każdej szkoły uczestniczącej w projekcie składa się z czwórki uczniów klas 2 (dwóch dziewcząt i dwóch chłopców) oraz nauczyciela chemii, który sprawował nad nimi opiekę wychowawczą, jak i uczestniczył w zajęciach skierowanych do wychowawców przyszłych uczestników Olimpiady Chemicznej. Zajęcia odbywały się w salach Laboratorium Dydaktyki Chemii Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.
Każdy z gimnazjalistów uczestniczy w trzydniowych warsztatach, składających się z zajęć laboratoryjnych dających możliwość samodzielnego eksperymentowania, zajęć psychologicznych, spotkań z laureatami olimpiady chemicznej i medalistami olimpiad międzynarodowych, a także chemicznych gier dydaktycznych oraz mieli okazję na zwiedzanie stolicy.
Uczniowie pracowali od rana do późnych godzin wieczornych. Zajęcia odbywały się na Wydziale Chemii przy ul. Pasteura, a także w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych przy ul. Żwirki i Wigury.
W ciągu 3 dni uczniowie mieli możliwość przeprowadzenia samodzielnie wielu doświadczeń z chemii nieorganicznej, chemii organicznej, a także przeprowadzenia wielu reakcji strąceniowych pod okiem pracowników naukowych Wydziału Chemii UW.
Wieczorami odbyły się 2 spotkania z laureatami Olimpiady Chemicznej, a także medalistami Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej, w czasie których uczniowie dowiedzieli się na temat Olimpiady jak również o tym dlaczego warto brać udział w olimpiadach przedmiotowych.
W piątek w czasie przerwy między zajęciami był czas na krótkie zwiedzanie Warszawy, niektórzy wybrali się do Centrum Nauki Kopernik, niektórzy do Pałacu Kultury i Nauki, a inni wybrali się na Stare Miasto.
Nasze ścieżki prowadziły w pobliżu miejsc gdzie przebywała Maria Skłodowska-Curie, często przechodziliśmy koło Instytutu Radowego przy ul. Wawelskiej gdzie na ścianach budynku mogliśmy obejrzeć historyczne zdjęcia z pobytu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie na otwarciu Instytutu w 1932 r., któremu podarowała 1 gram radu.Wszyscy ze stolicy wróciliśmy bardzo zmęczeni, ale zadowoleni z bogatego programu zajęć.
29. maja 2013 r. trzech naszych uczniów, którzy zwyciężyli w konkursie przyrodniczym — Alicja Kawęcka, Justyna Lis i Grzegorz Łazeba, organizowanym przez II LO im. Norwida w Krasnymstawie, wyjechali na wycieczkę do Warszawy. W wycieczce uczestniczyło też wielu naszych absolwentów, a obecnie uczniów II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie.
Głównym celem wycieczki był udział w zajęciach laboratoryjnych w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej pt. „Zbadaj swój DNA”. W czasie zajęć uczniowie mogli nauczyć się pobierać materiał genetyczny do badania DNA, a następnie wykonywali szereg czynności mających na celu wydzielenie i oczyszczenie swojej próbki DNA. Wykonywali takie czynności jak: pipetowanie przy pomocy prcyzyjnych dozowników, odwirowywanie, a na koniec przprowadzili elektroforezę oczyszczonego materiału.
Po zajęciach, w Pałacu Kultury i Nauki zwiedzaliśmy interaktywną wystawę „Mózg”. Wystawa dostarczyła wielu ciekawych informacji oraz była okazują do zabawy. Wycieczka zakończyła się spacerem po Trakcie Królewskim oraz Starym Mieście.
Na Wydziale Chemii UMCS w Lublinie przez 2 lata odbywały się zajęcia dla uczniów z chemii. Były to zajęcia adresowane dla uczniów klasy II, a obecnie III: Karol Furman i Grzegorz Łazeba, ale wzięli w nich także udział uczniowie klasy I, a obecnie II: Agata Parada i Emil Danieluk. Dzisiaj zakończyły się wykładem prof. Janusza Ryczkowskiego, pokazami chemicznymi oraz zajęciami w laboratorium w Małej Chemii. Szkoda, że to już ostatnie zajęcia, najprawdopodobniej w przyszłości nie będą kontynuowane. Cały kurs prowadził mgr Radosław Brzyski, a wzięli w nich udział uczniowie z wielu szkół Lubelszczyzny.
W dniu 25. marca 2013 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Krasnymstawie odbył się finał konkursu przyrodniczego dla gimnazjów Powiatu Krasnostawskiego „Woda niezwykła substancja”. Pierwszym etapem było przygotowanie prezentacji multimedialnej na temat wody. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 3 drużyny: z naszej szkoły w składzie; Grzegorz Łazeba, Justyna Lis i Alicja Kawęcka, drużyna z Zespołu Szkół Nr 3 w Krasnymstawie i z Zespołu Nr 5 w Krasnymstawie. W drugim etapie odbył się krótki quiz. Nasza drużyna z największym dorobkiem punktowym zajęła pierwsze miejsce i w nagrodę wyjadą na zajęcia warsztatowe organizowane w Centrum Edukacji w Warszawie.