W dniach 8-12 listopada 2016 r. uczniowie skupieni w KMO mieli okazję po raz pierwszy uczestniczyć w niecodziennym przedsięwzięciu.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to ogromne laboratorium nauki w przestrzeni jest domem dla załogi astronautów i kosmonautów. Projekt rozpoczął się w 1998 roku, kiedy 15 krajów zaczęło współpracować i wspólnie budować ISS. Amerykańskie i rosyjskie rakiety przeniosły moduły ISS w przestrzeń. Następnie astronauci w przestrzeni pomogli je połączyć. Stacja kosmiczna budowana była przez 13 lat i kosztowała ok. 150 mld dolarów.
Na pokładzie ISS, astronauci przeprowadzają eksperymenty z biologii, fizyki, astronomii, meteorologii i wielu innych dziedzinach. Działania edukacyjne są ważną częścią misji na stacji kosmicznej.
Gdy Sally Ride stała się pierwszą amerykańską kobietą kosmonautką, była zdumiona widokiem naszej pięknej niebieskiej planety zawiniętej w cienki koc powietrza. Sally zdała sobie sprawę, jak ważne jest dla nas wszystkich, aby dbać o naszą kruchą przestrzeń w której żyjemy. Chciała podzielić się tymi poglądami z młodymi ludźmi z całego świata. To dało Sally pomysł: Jeśli NASA umieścić kamerę w przestrzeni, uczniowie mogą przystawki zdjęć z różnych miejsc na Ziemi.
Sally po uruchomieniu programu w 1995 roku i nazwała go KidSat. W 1998 roku program został przemianowany EarthKAM. Sally zmarła w 2012 roku, a w 2013 roku, NASA przemianowany program na Sally Ride EarthKAM. Dziś aparat Sally Ride EarthKAM obsługuje około czterech misji rocznie. Podczas misji, uczniowie na całym świecie kierują kamerę do przechwytywania obrazów z określonych miejsc na Ziemi.
Dzięki kontaktom w Centrum Nauki Kopernik z
Michałem Kazimierczakiem z Klub Młodych Odkrywców „Kolska Wyspa”, działający przy ZS nr 1 w Kole podjęliśmy się wzięcia udziału w 55 Misji.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna krąży wokół Ziemi na wysokości od 320 do 420 km z prędkością 28 000 km/h, a zatem okrąża Ziemię około 16 razy na dobę. Stacja jest rozmiarów boiska do piłki nożnej i ma miejsca dla załogi składającej się z sześciu astronautów. Przelot nad Europą trwa bardzo krótko - przeciętnie 7-10 minut.
Każdy z uczniów mógł zlecić stacji kosmicznej ISS wykonanie kilku zdjęć w szkole przez Internet, a pozostałe zdjęcia wykonać samodzielnie w domu poprzez udostępnione przez NASA kody. Ze strony amerykańskiej projektem kierowała Sally Ride - pierwsza w historii amerykańska astronautka. Wszystkie potrzebne materiały edukacyjne zostały dostarczone przez NASA oraz Sally Ride team.
Wykonywanie zdjęć naszej planety z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej było ogromną przyjemnością i nowym wyzwaniem. Dotychczas niewiele polskich szkół miało możliwość fotografowania Ziemi z wysokości 320 - 420 km. Wiemy o tym, że działające koło astronomiczne we Włodawie, również podejmowało takie misje, ale nie znamy więcej szkół w naszej okolicy, które brały udział kiedyś w takim przedsięwzięciu.
Pozyskane materiały, zdjęcia mogą być wykorzystane na lekcjach fizyki, astronomii, matematyki, geografii i sztuki. Stanowić mogą źródła nowej wiedzy, mogą inspirować uczniów do wyznaczania swoich osobistych celów oraz budzić zainteresowanie przedmiotami przyrodniczymi, a także metodami badawczymi opartymi na wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych.
Efektem wspólnej pracy uczestników projektu są zdjęcia wykonane w różnych krajach znajdujących się na trasie przelotu stacji kosmicznej.
W tej misji uczniowie wraz z opiekunem
Zbigniewem Rzemieniukiem przesłali 204 zlecenia wykonania zdjęć, jednak ze względu na awarię komputera połączonego z kamerą otrzymaliśmy 51 zdjęć. Nie zniechęca to nas do pracy i już w lutym uczniowie wezmą udział po raz kolejny w tym w 56 misji ISS.Poniżej znajduje się 16 wybranych zdjęć wykonanych w czasie tej misji.
Linki związane z ISS:Mieszkańcy ISS Transmisja on-line ze stacji