XV Pokazy chemiczne, 22/06/2022
XIV Pokazy chemiczne. 22. czerwca 2022 r.
Po długim czasie pandemii wróciliśmy. 22 czerwca 2022 r. odbyły się XIV pokazy chemiczne na koniec roku szkolnego. Tym razem pokazy przeprowadzili klubowicze z Klubu Młodych Odkrywców „Chemicy” przez: Anię Borzęcką, Elizę Szambelan, Paulinę Krupę, Olę Zduńczuk i Karola Szewczyka. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie przeprowadziliśmy te pokazy w dwóch turach.Mamy nadzieję, że się podobało, a już dziś zapraszamy na pokazy za rok i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i filmików.
XIII Pokazy chemiczne, 20/06/2018
W dniu 20 czerwca o godzinie 8:00 w Szkole Podstawowej w Siennicy Nadolnej odbyły się kolejne pokazy chemiczne na zakończenie roku szkolnego, na które zapraszamy uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej oraz uczniów gimnazjum.
XI pokazy chemiczne 16/06/2016
X pokazy chemiczne 16/06/2015
w Siennicy Nadolnej i Krupem
16 czerwca 2015 r. w Gimnazjum Nr 1 w Siennicy Nadolnej, a kilka godzin później w Gimnazjum Nr 5 w Krupem odbyły się X Pokazy chemiczne. Jak widać na zdjęciach pokazy przyciągnęły tłumy uczniów. Pokazy w Siennicy Nadolnej przygotowali uczniowie klasy I: Patrycja Chwała, Jakub Walczyński, Bartosz Zduńczuk i Norbert Kaluźniak z kl. II. W tym roku w pokazach wzięli także udział uczniowie z klasy V z Klubu Młodego Odkrywcy: Dominik Wójtowicz, Kamil Liskiewicz i Dawid Ćwirta - chłopcy spisali sie znakomicie w 3 efektownych doświadczeniach. W Gimnazjum Nr 5 w Krupem pokazy przeprowadzili Pokazy prowadzili: Asia Daniluk z kl. I, Bartek Kostrzanowski i Karol Chudziak z kl. II oraz Monika Mazur z kl. III.
Poniżej fotorelacja z obu pokazów.
Pokazy dla uczniów z SP z Jaślikowa, 24/03/2015
Na prośbę dyrekcji Szkoły Podstawowej w Jaślikowie przygotowaliśmy warsztaty i pokazy dla uczniów z klasy V. Na początek uczniowie mieli okazję otrzymywać i zbadać właściwości kilku gazów: tlenu, dwutlenku węgla i wodoru.
Po warsztatach odbyły się pokazy przygotowane przez 3 uczennice i 1 ucznia gimnazjum: Aleksandrę Rękas i Julię Ilnicką z klasy II oraz Weronikę Panas i Bartosza Bańkę z klasy IIIa. Poniżej znajduje się krótki film z pokazów, a klikając w zdjęcie można obejrzeć fotogalerię z zajęć i pokazów.
Pokazy chemiczne w Gimnazjum 2014
w Krupem
W dniu 12 czerwca 2014 r. w Gimnazjum Nr 5 w Krupem zorganizowaliśmy dla zerówki z pobliskiego przedszkola i dla klas VI z naszej szkoly pokazy chemiczne. Pokazy te przygotowały i przeprowadziły 3 uczennice z klasy I gimnazjum: Ewelina Chmielewska, Monika Mazur i Paulina Żołnacz. Dzieci zwłaszcza te najmłodsze bardzo chętnie uczestniczyły w przeprowadzaniu niektórych doświadczeń.
Trzeba przyznać, że pierwszoklasistki przygotowały zarówno salę jak i doświadczenia samodzielnie, nad bezpieczeństwem i prawidłowością wykonania doświadczeń czuwał nauczyciel chemii - Zbigniew Rzemieniuk.
VII pokazy chemiczne 18 czerwca 2013
w Siennicy Nadolnej
W dniu 18. czerwca odbyły się 7 pokazy chemiczne w Gimnazjum Nr 1 w Siennicay Nadolnej. Po prezentacji dla klas VI najlepsi uczniowie kończący gimnazjum otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz tradycyjnie wieczne pióra ufundowane przez nauczyciela chemii. Oceny najlepsze w tym roku uzyskali: Grzegorz Łazeba z klasy IIIb - celujący oraz Justyna Lis z klasy IIIb i Michał Miszczak z klasy IIIa, którzy uzyskali oceny bardzo dobre na koniec nauki w gimnazjum.
Nagrodę otrzymała również Julia Ilnicka z klasy VI - finalistka wojewódzkiego konkursu przyrodniczego.
Pokazy przeprowadzali: Emil Danieluk, Agata Parada z klasy IIa i Grzegorz Łazeba z klasy IIIb.
Na filmie zamieszczonym poniżej uwieczniliśmy rozdanie nagród, oraz większość doświadczeń przeprowadzonych w czasie tegorocznych pokazów.Na koniec pokazów Alicja Kawęcka zaprezentowała swój „butelkowy” instrument muzyczny. Powyżej galeria zdjęć z pokazów.
V Pokazy Chemiczne 23 czerwca 2011
Tradycyjnie już w ostatnich dniach roku szkolnego zorganizowaliśmy pokazy chemiczne.
Najlepsi chemicy z klas III: Ola Palonka i Ola Czerniak otrzymały dyplomy oraz pióra a także nagrody książkowe jakimi były repertoria z chemii Wydawnict-wa WSiP. Nagrody dla Oli Czerniak odbierze jej tato, ponieważ Ola przebywa obecnie za granicą. Nagrody wręczyła pani dyrektor Małgorzata Policha, która gości na naszych pokazach co roku. Fundatorami nagród był nauczyciel chemii oraz Wydawnicwa Szkolne i Pedagogiczne. Pan Rafał Lewicki z WSiP juz w ubiegłym roku zadeklarował chęć nagradzania najlepszych chemików w imieniu swojego wydawnictwa i jak widać obietnicy dotrzymał za co serdecznie dziękujemy w imieniu uczniów.
Na początku uczniowie klas VI zostali zapoznani z podręcznikami i zeszytami ćwiczeń jakie będą używali w przyszłym roku szkolnym. Po tej oficjalnej części odbyły się właściwe pokazy, zdjęcia znajdują sie poniżej.
Mikołajkowe pokazy dla przedszkola
Mikołajkowe pokazy chemiczne 8. grudnia 2009 r. Pokazy obserwowali uczniowie klas nauczania zintegrowanego.
VI Pokazy Chemiczne 27 czerwca 2012
w Siennicy Nadolnej i Krupem
W dniu 27. czerwca 2012 r. o godzinie 8. w szkole w Siennicy Nadolnej i o 11. w szkole w Krupem, odbyły się pokazy
chemiczne. Szósty raz w Gimnazjum w Siennicy Nadolnej a po raz drugi w Gimnazjum w Krupem.
Pokazy rozpoczęły się od prezentacji przygotowanej przez tegorocznego laureata konkursu chemicznego Michała Kostrzanowskiego z Gimnazjum Nr 5 w Krupem, a później uczniowie wraz z nauczycielem zaprezentowali
szereg ciekawych doświadczeń chemicznych.
Na zakończenie uczniowie, którzy na zakończenie nauki w gimnazjum otrzymali najlepsze oceny z chemii otrzymali nagrody w postaci wiecznego pióra i pamiątkowego dyplomu. W Gimnazjum w Siennicy Nadolnej
były to dwie uczennice: Aleksandra Semla i Paulina Ćwirta - pod ich nieobecność, nagrody przyjęła Pani dyrektor i wręczone zostaną na zakończenie roku szkolnego, a w Gimnazjum w Krupem: Natalia Janeczek,
Agnieszka Wysocka i Michał Kostrzanowski.
Ponadto nagrody książkowe otrzymali 2 uczniowie z klas II, z Gimnazjum w Siennicy Nadolnej Grzegorz Łazeba, a z Gimnazjum w Krupem Karol Furman.
Dla uczniów z klasy VI też niespodzianka - 3 uczniów: Janek Chwaszcz, Bartek Bańka i Agata Korszla otrzymali podręcznik do chemii do klasy I z autografem autorki podręcznika pani prof. Hanny Gulińskiej.
Poniżej zdjęcia z pokazów, a w niedługim czasie pojawią się także filmy.
IV Pokazy Chemiczne 23 czerwca 2010
w Gimnazjum w Krupem i Siennicy Nadolnej
Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się zorganizo-wać pokazy tego samego dnia w dwóch szkołach. Pokazy najpierw odbyły się w Zespole Nr 5 w Krupem, a później w Zespole Nr 1 w Siennicy Nadolnej.
W pokazach uczestniczyli uczniowie z klas VI oraz uczniowie z gimnazjum. Obok znajdują się galerie zdjęć i filmy z pokazów.
Zdjęcia z pokazów w Gimnazjum w Siennicy Nadolnej są powyżej.
Zdjęcia z pokazów w Gimnazjum w Krupem.
Pokazy dla przedszkola 13 maja 2010
W dniu 13. maja 2010 r. w naszej szkole przeprowadziliśmy pokazy dla dzieci z naszego Przedszkola w Siennicy Nadolnej. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały przygotowane dla nich doświadczenia.
III pokazy z 16 czerwca 2009
W dniu 16 czerwca 2009 r. odbyły się po raz III pokazy chemiczne dla uczniów klasy VI. Frekwencja na pokazach była bardzo duża, niestety nie przewidzieliśmy takiego zainteresowania i spora część uczniów musiała niestety stać
w czasie całych pokazów, ale mamy nadzieję, że było warto. Pokazy składały się z kilku części:
- prezentacja multimedialna, w czasie której uczniowie klasy VI otrzymali informacje nt. nauki chemii w gimnazjum:
- czym się chemia zajmuje, o czym będą się uczyli na lekcjach chemii w gimnazjum, o stronie internetowej oraz o podręcznikach,
- w następnej części uczniowie z klasy III gimnazjum, którzy na zakończenie roku szkolnego uzyskali oceny bardzo
- dobre z chemii oraz uzyskali wysokie wyniki w części matematyczno-przyrodniczej na egzaminie gimnazjalnym,
a byli to:
Sławomir Dziekan z kl. IIIa
Magdalena Gwarda z kl. IIIb
Justyna Hajtuch z kl.IIIb
Ewelina Sobstyl z kl.IIIb
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, którymi były pióra wieczne Parker i Waterman.
Właściwa część pokazów składała się z kilkunastu doświadczeń, które wykonaliśmy wspólnie ze Sławkiem Dziekanem, w niektórych doświadczeniach brali udział uczniowie klas młodszych - V i VI szkoły podstawowej. Na zakończenie odbył się krótki konkurs dla uczniów klasy VI, uczniowie jako nagrody otrzymali podręczniki do klasy I gimnazjum „Ciekawa chemia” z autografem pani prof. Hanny Gulińskiej oraz drobne upominki.
Zapraszając na pokazy prosiliśmy o zabranie aparatów fotograficznych, dużo ich było i pewnie dużo zdjęć zostało zrobionych. Na razie mamy tylko pewną ich część i są dość ciekawe. Niektóre z nich prezentujemy poniżej w postaci
filmu (pojawi się już niebawem), zapraszamy do pobrania filmu i obejrzenia go. Niestety pokaz nie przebiegł do końca po naszej myśli, w pewnym momencie zgasło światło i dalsza część naszej multimedialnej prezentacji nie została pokazana. Mieliśmy też nieprzewidziane uzupełnianie denaturatu w naszym palniczku, ale poradziliśmy sobie w miarę szybko. Niestety nie wszyscy potrafili zachować się w czasie pokazów w sposób właściwy. Jest to dla nas nauczka, by na przyszłość zapraszać tylko zainteresowanych.
Szczególne podziękowania należą się naszej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która nieodpłatnie przekazała nam sporo sprzętu szklanego oraz odczynników.
Filmy można oglądać w odtwarzaczu znajdującym się na stronie, można je oglądać w lepszej jakości klikając HQ.
II pokazy z 20 czerwca 2007
II pokazy odbyły się w dniu 20 czerwca 2007 r.. W pokazach uczestniczyli uczniowie obu klas VI, a także uczniowie klas gimnazjalnych. Na pokazy przybyła pani dyrektor Małgorzata Policha oraz nauczyciele uczący w klasach szóstych:
Ewelina Jasina (pedagog wspomagający w klasie VIa - integracyjnej), Renata Grzywna (nauczyciel
języka niemieckiego) oraz Aleksandra Góreczna (nauczyciel języka angielskiego).
Na zakończenie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą prezentację.
I nagrodę otrzymał Bartek Gwarda za prezentację „Cukry” oraz za całokształt – największa liczba prezentacji
w ubiegłym i tym roku, oraz za najlepszy wynik w teście kompetencji, nagrodą była drukarka atramentowa Hewlett
Packard DJ 2360.
II miejsce zajęła Karolina Rudnik, która w nagrodę otrzymała najszybszego na świecie pendrive firmy Patriot
o pojemności 1 GB, za bardzo dobrze przygotowaną prezentację, bogato ilustrowaną.
III miejsce Anna Kliszowska, która otrzymała w nagrodę pendrive Samsung o pojemności 2 GB, otrzymała ją
za pracę o niespotykanej dotychczas tematyce.
Miejsce 4 zajęli: Ewa Siemko i Jacek Skubisz, którzy w nagrodę otrzymali klawiatury typu slim firmy A4tech.
Pozostali uczestnicy otrzymali drobne upominki.
W przygotowaniu pokazów i w czasie pokazów pomagał uczeń klasy III gimnazjum - Jacek Skubisz.
I pokazy z 20 czerwca 2006
W dniu 20 czerwca 2006 r. odbyły się I pokazy z chemii dla klas szóstych.W przygotowaniu pokazów brali udział dwaj uczniowie klasy II gimnazjum: Tomek Łazeba i Jacek Skubisz.W czasie prezentacji uczniowie klas VI zostali zapoznani z programem nauczania chemii w gimnazjum, a także obejrzeli kilka ciekawych doświadczeń.
XIV Pokazy chemiczne, 17/06/2019
XIII Pokazy chemiczne.
17. czerwca 2019 r.
III Festiwal Nauki, 21/11/2017
21 listopada 2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Krasnymstawie w ramach III edycji Festiwalu Nauki „Będzie się działo” uczniowie kl. III gimnazjum przeprowadzili pokazy z chemii z dla uczniów szkół obecnych na Festiwalu.
XII Pokazy chemiczne, 20/06/2017
w Siennicy Nadolnej i Krupem
Tradycyjnie już od wielu lat w szkole organizowane są pokazy doświadczeń chemicznych. Tym razem była to też okazja do świętowania sukcesu naszego ucznia Norberta Kaluźniaka, laureata konkursu chemicznego organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. Norbert otrzymał od nauczyciela chemii Zbigniewa Rzemieniuka pamiątkowe wieczne pióro oraz dyplom i nagrodę książkową. Licznie przybyła publiczność, przede wszystkim najmłodsi uczniowie naszej szkoły, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w tego typu pokazach. Doświadczenia wykonywali uczniowie uczęszczający na zajęcia dodatkowe z chemii Julia Korchut, Jakub Walczyński i Norbert Kaluźniak oraz uczeń z Klubu Młodych Odkrywców „Chemicy” z klasy VI Kamil Liśkiewicz. Pokazy trwały około godziny, a wykonane doświadczenia podgrzały i tak gorącą atmosferę panującą dziś na dworze w przededniu astronomicznego lata.
Następnie pokazy odbyły się w gimnazjum w Krupem dokąd pojechał także Norbert i Kamil. Pokazy w Krupem miały bardzo podobny przebieg.
Karol Chudziak otrzymał pamiątkowe pióro jako najlepszy chemik w mijającym roku szkolnym.
Poniżej galerie zdjęć z obu części pokazów.
XI Pokazy chemiczne 26 kwietnia 2016
w Siennicy Nadolnej dla przedszkolaków
W dniu 26 kwietnia 2016 r. przeprowadziliśmy pokazy dla Przedszkola w Siennicy Nadolnej. W pokazach brało udział ok. 30 przedszkolaków. Pokazy przeprowadzili uczniowie biorący udział w zajęciach pozalekcyjnych z chemii: Julia Ilnicka, Ania Olech, Bartosz Zduńczuk i Jakub Walczyński.
Powyżej galeria zdjęć, a poniżej krótki film z pokazów. Pokazaliśmy w czasie 1 godziny 14 doświadczeń.
IX pokazy chemiczne 17 czerwca 2015
w Siennicy Nadolnej i Krupem
W tym roku po raz dziewiąty odbyły się pokazy chemiczne. Pierwsze pokazy odbyły się w roku 2006 i odbywały się co roku oprócz roku 2008. Z każdym rokiem przybywało doświadczeń, sprzętu oraz pomysłów jak przeprowadzić pokazy. Z każdym rokiem przybywało też uczniów, którzy chcieli te pokazy organizować. W tym roku w pokazach chciało wziąć więcej uczniów, ale niestety pojemność naszej dość dużej klasy jest ograniczona więc nie wszyscy mogli w nich uczestniczyć.
Tegoroczne pokazy odbyły się pod hasłem: „We created chemistry...”
Na początek zostały zaprezentowane informacje przez nauczyciela chemii Zbigniewa Rzemieniuka o nauczaniu chemii w gimnazjum, o sukcesach jakie odnosili uczniowie w dziedzinie chemii, a także o stronie www oraz fanpge na facebooku.
Na zakończenie tej części drobne upominki otrzymali uczniowie klas VI, którzy uzyskali najlepsze wyniki na sprawdzianie szóstoklasisty tj. Jakub Walczyński i Karolina Stasak (nie była obecna, więc upominki uzyska w późniejszym terminie).
Jak co roku za najlepsze wyniki z chemii uczniowie otrzymują wieczne pióro. Tegorocznym jedynym uczniem, który otrzymał komplet: pióro z długopisem firmy Parker z wygrawerowanym nazwiskiem był Bartosz Bańka. Ponadto Bartosz otrzymał dyplom oraz 2 książki: „Podstawy chemii nieorganicznej” (2 tomy) Adama Bielańskiego oraz „Chemia organiczna” Przemysława Mastalerza.
Po tej części rozpoczęła się część w czasie której uczniowie pod opieką nauczyciela chemii przeprowadzili 18 doświadczeń chemicznych.
Doświadczenia wykonywali: Aleksandra Chwała, Julia Ilnicka, Patryk Kalita, Weronika Panas i Bartosz Bańka.
Zdjęcia z pokazów można obejrzeć w galerii, którą prezentujemy poniżej.
Podobny przebieg miały również pokazy z chemii w Gimnazjum Nr 5 w Krupem, z tym, że żadne z uczniów kończących gimnazjum nie uzyskał najwyższych wyników z chemii, toteż po prezentacji informacji na temat nauczania chemii w gimnazjum dla szóstoklasistów odbyła się właściwa część pokazów w czasie której uczniowie z gimnazjum w Siennicy Nadolnej przeprowadzili kilkanaście doświadczeń.
Zdjęcia z tych pokazów również można obejrzeć w galerii poniżej.
VIII pokazy chemiczne 24 czerwca 2014
w Siennicy Nadolnej
W dniu 24. czerwca 2014 r. odbyły się VIII Pokazy Chemiczne, w czasie których najlepsi chemicy otrzymali nagrody po czym uczniowie wykonali kilkanaście doświadczeń.
Uczniowie klasy VI: Łucja Chachaj i Norbert Kaluźniak, którzy ukończyli klasę VI z najlepszymi wynikami ze sprawdzianu szóstoklasisty, otrzymali jako nagrody podręczniki i ćwiczenia do klasy I wraz z dedykacją autorki podręcznika - prof. Hanny Gulińskiej. Nagrodę książkową otrzymała również Julia Ilnicka.
Finaliści V Lubelskiego Turnieju Chemicznego: Julia Ilnicka, Bartosz Bańka i Emil Danieluk otrzymali również kalkulatory.
W dniu wczorajszym dotarły do szkoły dyplomy za zajęcie III miejsca w konkursie „Chemionerzy” oraz za udział w V Lubelskim Turnieju Chemicznym zespolowo, a także dla Bartosza Bańki za zajęcie I miejsca indywidualnie, nagrody i dyplomy uczniom wręczyła pani dyrektor Małgorzata Policha.
Najlepsi uczniowie kończącymi gimnazjum w tym roku otrzymali wieczne pióra oraz dyplomy i są to: Ilona Rękas, Agata Parada i Emil Danieluk.
Przedszkole w naszym gimnazjum 2014
4.lutego 2014 r. w naszej szkole gościliśmy przedszkolaków z pobliskiego Gminnego Przedszkola im. Jana Brzechwyw Siennicy Nadolnej. Dla naszych małych gości w pracowni chemicznej przygotowaliśmy zajęcia w grupach i krótkie pokazy. W przeprowadzeniu zajęć pomagali gimnazjaliści z klas II i III: Weronika Panas, Agata Korszla, Bartosz Bańka, Agata Parada i Emil Danieluk. Zdjęcia i film z pokazów znajdują się obok.